Oyakkent 1. Site Yaşam Kuralları

OYAKKENT 1. ETAP

KONUTLARI

YAŞAM KURALLARI

BROŞÜRÜ

 

 

 

HAZIRLAYAN :

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI

             HAZİRAN-2010

 

 

 

 

 

1.     GENEL HUSUSLAR     :

 

a.     Oyakkent 1. Etap Konutları – Başakşehir’e hoş geldiniz. Tamamı dolduğu zaman 1120 aileden ( Kat maliki / kiracı ) oluşacak sitemizde, karşılıklı sevgi ve saygı, birbirimize güler yüzlü anlayış tarzı ve kendi aile bireylerimiz ile Blok Yapı ve Site komşularımızın, yaşam haklarına saygı duyarak, sağlıklı ve mutlu bir yaşantı sürmemiz, çağdaş ve medeni bir insan olarak hepimizin en doğal isteği ve temennisidir.

b.    Bu konuda Blok Yapı ve Site Yönetimine yardımcı olmanız, gerektiğinde medeni bir şekilde uyarı ve önerilerde bulunmanız bizleri memnun edecektir.

c.     Kendinizi ve aile bireylerinizi bilgilendirmek amacıyla birinci öncelikle OYAK İNŞAAT A.Ş.tarafından sizlere dağılan (kiracılar ev sahiplerinden talep etmelidir.) ‘‘ İkitelli Oyakkent Projesi 1. Etap Tanıtım ve Kullanma Kılavuzu’’nu çok iyi okumanız ve aile bireylerine de duyurmanız sizin ve aile bireyleri ile sevdiklerinizin ve evinizin can ve mal güvenliği açısından (gaz kaçağı, elektrik çarpması, yangın, su basması) çok önemlidir. Sonra keşke dememek için bir kereye mahsus olmak üzere 1-2 saatinizi kılavuz ve broşürü okumak, anlamak için ayırmanız yeterli olacaktır.

d.    Kılavuz ve broşürde belirtilen hususlara dikkat edip uyguladığımız ve aile bireylerine de uygulanması için hatırlatma, denetim yaptığımız takdirde sorunları olabildiğince az olan bir sitede oturacağımıza ve hep birlikte mutlu olacağımıza emin olabilirsiniz.

 

2.     KANUNİ MEVZUAT      :

 

Broşür içinde yer alan bazı hatırlatmalar, Türk Medeni Kanunu, 634 sayılı (eski) ve 5711 sayılı (yeni) Kat Mülkiyet Kanunu ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununa dayandırılmıştır.

 

 

3.     SİTE İÇİ ORTAK KULLANIM ALANLARINDA HAREKET TARZ VE KURALLARI           :

 

a.     Taşınma ve Yerleşme ile İlgili Hususlar :

(1)     Taşınma gün ve saatini taşınma ile ilgili bilgileri Site Yönetim Kurulu Başkanlığı’na bildiriniz ve Yönetim Kurulu tarafından verilecek yönlendirmelere uygun olarak taşınma işlemini gerçekleştiriniz. Bu kapsamda; Site Yönetim Kurulu Başkanlığı tarafından verilecek olan Bilgi Formu ile Form C’yi ve talep edilecek diğer evrakları hazırlayıp Site Yönetimine teslim ediniz.

(2)     Taşınmanızı mümkün olduğunca gündüz saatleri içinde gerçekleşecek şekilde planlayınız. (08:00-18:30)

(3)     Taşınma öncesi Blok Yapı Yöneticisini arayıp taşınma  gün ve saatlerini bildiriniz.

(4)     Taşınma için tek asansörü aşırı yükleme yapmadan kullanınız, asansör içi donanımıza zarar verecek yüklemelerden kaçınınız.

(5)     Büyük eşyaları (koltuk,yatak,kanepe gibi) duvarları zedelemeyecek korkuluklara zarar vermeyecek şekilde merdivenlerden çıkarınız.

(6)     Taşınma esnasında aydınlatma için kat otomat ayarları ile oynamayınız. Kat merdiven boşluk aydınlatma anahtarını sabitlemeyiniz.

(7)     Eşyayı geçirmek için açtığınız, blok giriş ve kat merdiven kapılarını taşınma işlemi sonrası tekrar eski haline getiriniz.

(8)     Eşya taşıma esnasında giriş sahanlığı, asansör ve kat koridorları ile merdivenlerde oluşabilecek pislikleri taşınma sonrası temizleyiniz.

(9)     Taşınma sonrası ev yerleştirmesi esnasında çıkan kutu, kağıt, ambalaj malzemeleri gibi eşyalarınızı düzgün bir şekilde çöp istasyonuna bırakınız.

(10) Ev yerleştirme esnasında ihtiyaç duyacağınız onarım ve tamiratları 09:00-18:00 saatleri arasında yapınız.

(11) Taşınma esnasında sizlere yardımcı olmak maksadıyla Site ve Blok Yapı Görevlileri tarafından yapılacak uyarılara dikkat ediniz ve uyunuz.

(12) Taşınma sonrası 20 gün içinde Başakşehir İlçe Nüfus Müdürlüğü (Kaymakamlık Binası Alt Kat) ile Mahalle Muhtarlığına adres kayıt bildirimde bulununuz. (5490 sayılı Kanuna göre yapılmadığı takdirde maddi cezası vardır.)

(13) Ev yerleşimi esnasında komşularınızı rahatsız edici davranışlardan (aşırı gürültü yapmak, koltuk kanepe sandalye gibi nesneleri sürüklemek, uygunsuz saatte aşırı gürültü yapıcı elektrikli alet çalıştırmak gibi) mümkün olduğunca kaçınınız.

(14) Unutmayınız ki yapı marketlerde çok uygun fiyatlara alabileceğiniz ve koltuk, kanepe, masa, sandalye vb. ayakları altına koyacağınız kendinde yapışkanlı tabanlıklar, hem alt kata gürültü geçmesini engelleyecek, hem de laminant parke ve ıslak zemin yer taşlarının çizilmesini önleyecektir.

(15) Evinizin oda duvarları taşıyıcı perde beton yapı sistemi ile yapılmıştır. Çivi çakmak zordur. Asmak durumunda kalacağınız eşyalarınızı, ancak matkap kullanarak asabilirsiniz.

(16) Banyolarınızın duvarları, granit taştan yapılmıştır. Herhangi bir şey asmak için delmek istendiğinde kırılabilir, dikkat ediniz.

(17) Evinizin dış duvarları, ısı yalıtımı maksadıyla mantolama sistemi ile donatılmıştır.Hiçbir şey asmayınız, özellikle balkon iç duvarlarına dolap, klima, fener, süs objesi gibi eşyalar asmak için delmek teşebbüsünde bulunmayınız. Yalıtım mantolama sistemine zarar verdiği gibi, OYAK İNŞAAT A.Ş. tarafından sizlere tanınan dış yalıtım garantisini de kaybedebilirsiniz.

(18) Kiracı iseniz ve herhangi bir nedenle oturduğunuz daireden taşınma durumunda kalırsanız, kira, aidat, elektrik, su ve doğalgaz gibi ödemelerinizi kapatmadan ayrılmayınız.

 

b.    Site Ortak Kullanım Alanları ile İlgili Hususlar :

 

(1)   Site etrafını çeviren parmaklıklı istinat duvarı ve içinde kalan alanlar (Blok yapılar hariç) ve üzerinde bulunan her türlü nesne (çimen, ağaç, çiçek, sulama sistemi, oyun alanları, asfalt yürüyüş yolları, aydınlatma sistemleri, oturma grupları, spor alanları, süs havuzu, çöp istasyonları gibi) site ortak kullanım alanına dahil sistem ve nesnelerdir. Belirtilen bu alanları ve içindekileri iyi kullanmak, kollamak, muhafaza etmek, geliştirmek hepimizin uyması gereken hareket tarzlarından birisidir.

(2)   Site içine giriş yaparken güvenlik tarafından belirtilen kurallara uyunuz.

(3)   Siteye girişlerinizi kapılardan yapınız, çocuklarınızın jilet telli, ve parmaklıklı istinat duvarından site içine giriş-çıkış yapmasına engel olunuz. (bu nedenle oluşacak tehlikeli durumlardan site yönetimi sorumlu değildir.)

(4)   Sizleri ziyaret edecek misafir isimlerini site güvenliğine bildiriniz. Ziyaretçilerinizin güvenlik ekibi tarafından yapılacak uyarılara riayet etmesini sağlayınız.

(5)   Site içinde trafik kurallarına uyunuz, aşırı hız yapmayınız, (Site içinde hız sınırı 20 km’dir.) özellikle Blok ön ve arka girişleri ile acil kapı çıkış önlerine ve park yeri olarak gösterilmemiş mahallere park etmeyiniz. Aracınızı size ve misafirler için belirlenmiş olan sarı çizgiler ile işaretli bölge içine gelecek şekilde düzgün olarak park ediniz. Bu hususta yapılacak ikazlara uyunuz.

(6)   Aracınızı daire numaranız yazılı park yeri haricine park etmeyiniz. Var ise diğer aracınızı site içinde bulunan, numaralandırılmamış park yerlerine bırakabilirsiniz.

(7)   Hatalı park edilecek araçların site dışına çekileceğini unutmayınız. Bu hususta kendi hakkınızı ve komşularınızın haklarını gözetiniz. Başınıza gelmesini istemediğiniz bir olayı sizinde yapmamanız gerektiğini unutmayınız.

(8)   Sulama sistemleri ve çimler ile diğer bitki/ağaçların zarar görmemesi için yeşil alanlar üzerinde oyun oynamayınız, çocuklarınızın oynamasına müsaade etmeyiniz. Yeşil alanlardaki oturma guruplarının yerlerini değiştirmeyiniz. Çocuklarınızın oyun araba ve bisikletlerini yeşil alanlar üzerinde bırakmasını engelleyiniz.(bu gibi eşyalarınızı blok arka giriş sahanlığına bırakınız) ağaçları kıracak davranışlardan kaçınınız. Çiçekleri koparmayınız, ‘‘ Çiçek Dalında Güzeldir’’ unutmayınız.

(9)   Oyun parklarını ve spor alanlarını kullanan çocuklarımızın eşyalara zarar verecek, kıracak, koparacak şekilde hareketlerde bulunmasını engelleyiniz, uyarınız. Spor sahalarını kullanırken, bu hususta hazırlanmış talimatlara uyunuz.

(10) Su depoları ile jeneratör dairesi ve süs havuzunu çocukların oyun amaçlı kullanmasını engelleyiniz. Süs havuzunun suyunun ilaçlı olduğunu ve cildinize zarar verebileceğini unutmayınız.

(11) Aydınlatma direkleri ile sulama sistemlerine zarar verici davranışlardan kaçınınız.

(12) Yeşil alanlar üzerinde piknik yapmak, çamaşır kurutmak, yatak yorgan havalandırmak gibi site yaşantısına uymayan uygunsuz davranışlardan kaçınınız.

(13) Yukarıda belirtilen hususlara site yönetimi tarafından yapılacak ikaz ve uyarılara dikkat ediniz.

(14) Site ortak alanlarından; oyun sahaları, süs havuzu, yeşil alanlar, sulama sistemlerinin idamesi için her ay hatırı sayılır bir meblağ ödendiğini unutmayın.

(15) Site ortak alanlarında, komşularımızı rahatsız edecek davranışlardan mümkün olduğunca kaçınınız. Özellikle Blok Yapı civarlarında, dairede oturan komşularınızı rahatsız edecek şekilde oyun oynamayınız, sohbet edilmesine, toplantı yapılmasına müsaade etmeyiniz.

 

 

c.     Blok Ortak Kullanım Alanları ile ilgili Hususlar

(1)   Blok civarındaki yeşil alanlar, blok ön ve arka giriş sahanlığı ve kapılar ile kat koridorları, bodrum katta bulunan sığınak, asansörler ve asansör makine dairesi, asansörler ve asansör makine dairesi, kat ve acil merdivenler, havalandırma fanları, yangın istasyonları, çatı katı malzemeleri, iç taraf ve giriş aydınlatmaları, elektrik ve alarm sistemleri gibi nesneler blok ortak kullanım alanlarına dahil nesnelerdir.

(2)   Blok içi ortak kullanım alanlarını temiz, bakımlı ve her zaman kullanıma hazır tutmak bizlerin sayesinde gerçekleşecektir.

(3)   Özellikle yangın, deprem gibi acil durumlarda kaçışı engellememek için daire kapısı önüne ve kat koridorları ile merdiven boşluklarına paspas haricinde hiçbir madde (ayakkabı, kutu, oyuncak araba, bisiklet gibi) koymayınız. (1999 Gölcük depreminde giriş kapıları yanına bırakılan bisikletin devrilmesi ile birlikte dairede oturanlar kaçmak için kapıyı açtıklarında, karanlık nedeniyle göremedikleri bisiklet ayaklarına takılmış ve daire sakinleri kapı önünde birbirlerinin üstüne düşüp yaralanmışlardır. Gene aynı depremde kapı önlerine bırakılan ayakkabılar kaçış esnasında üzerlerine yalınayak ve gelişigüzel basılması ile birlikte bilek burkulmalarına yol açmıştır.)

(4)   Oyakkent blokları yangın ve deprem gibi afet durumlarında tehlikeyi azaltmak ve kaçışı kolaylaştırmak için mimari tarz olarak kat ana koridorları penceresiz ve iki kaçış merdiven boşluğu olacak şekilde inşa edilmiştir. Bu nedenle hepimizin de fark ettiği gibi kat araları havasız kalmakta ve kat aralarına bırakılan eşyalar nedeniyle blok içinde kötü bir koku oluşmaktadır.

(5)   Bunu önlemek hepimizin yapacağı basit yöntemlerle mümkündür. Şöyle ki;

 

(a)      Çöpleri çöp toplama saatinde (10:00) kapalı naylon poşet (mümkünse çift poşet) içinde ve gene mümkünse içi temiz altı kuru çöp kovası içinde kapı önüne bırakmak ve boş çöp kovasını sonra tekrar eve almak. ( Çöp suyu sızdıran poşet ve çöp kovalarından sızan pis sular koridor döşemeleri aralarına dolmakta ve bir süre sonra kalıcı yapışkan bir madde olarak kötü kokulara neden olmaktadır.) Bu şekilde bırakılmayan çöplerinizin alınmayacağını unutmayın.

(b)     Ayakkabı ve benzeri eşyayı kapı önünde bulundurmamak. ( Yine aynı şekilde ayakkabı altında kalan maddeler döşemeyi kirletmekte ve zamanla kötü kokulara neden olmaktadır.) İkazlara rağmen kapı önünde bırakılan ayakkabılarınızın kaybından yönetim sorumlu değildir.

(c)     Ağır koku yapıcı yemek yapıldığında (kızartma, ızgara gibi) ocak üzerindeki emici fanı çalıştırmak veya hava güzelse balkon kapısını açmak.

(d)     Yukarıda belirtilen basit uygulamalar sonucunda kat koridorlarında kötü kokuların azaldığını sizler de fark edeceksiniz.

 

(6)          Dairelerimizde mimari yapıya uygun olarak bir adet balkon bulunmaktadır. Güzel havalarda mutfağı havalandırmak, balkon oturması yapmak ancak bu tek ve küçük balkon ile olmaktadır. Bu nedenle buradan aşağıya çamaşır asmak, herhangi bir şey silkelemek ve atmak, alt katta oturan komşularımızın bu balkonları kullanmasını engellemektedir. (boş veya dolu olması önemli değil) Bu davranış aynı zamanda bloğumuzun dış görüntüsünü bozmakta ve hep beraber oturduğumuz modern binaya bir gecekondu, varoş ev görüntüsü vermektedir. Yapacağınız halı, çarşaf,örtü gibi eşyaların silkelenmesi nedeniyle uçuşan pisliklerin alt katlarda oturan komşularınızın balkonda bıraktığı yemeklerinin üzerine gelmesine, balkonda oturan komşumuzun üstüne gelmesine veya cam, balkon kapısı açıksa evin içine girmesine yol açacağını unutmayın. Benzer olay sizin başınıza gelse ne tepki verirsiniz daima hatırlayın ve bu uygunsuz davranışı yapmayın.Çamaşırlarınızı kurutmak için balkon içine koyacağınız portatif askılıkları kullanınız.Diğer pencerelerden aşağıya sarkıtmayınız.

(7)          Merdiven boşluklarına açılan kapılar çift kanatlı ve yangın esnasında duman girmemesi için lastik kaplamalı yapılmıştır. Yangında bu merdivenlere yangın fanı ile temiz hava basılmakta ve katlarda bulunan kişilerin dumansız bir ortamda blok dışına kaçışı sağlanmaktadır. Bu kapıların kullanılışından sonra daima kapalı durması gerekmektedir. Dairenize girerken bu kapıların kapalı bulundurulmasına dikkat ediniz, açık ise kapatınız.

(8)          Katlarda bulunan acil merdiven çıkış kapıları çift kanatlıdır. Dış kanadın geri dönüş mekanizması yoktur. Bu kapıdan çıkış yaptınız zaman en alt acil çıkış kapısına kadar gitmeniz gerekir. Bu nedenle bu kapıları acil durumlar haricinde kullanmayın ve çocukların oyun amaçlı kullanmalarını engelleyin. Her zaman kapalı durumda olmasını sağlayın.

(9)          Tasarruf nedeniyle kat koridorlarındaki lambalar birer eksiltilmiştir. Elektrik projesinde kat otomatik düğmelerine basıldığında 4 kat ışıkları birden yanmaktadır. Bu nedenle kat koridorlarında bulunan otomatların ayarları ile oynamayınız ve daima ‘‘AUTO’’ durumunda bulundurulmasını sağlayınız. Ayrıca kat koridorlarında bulunan aydınlatma anahtarlarına herhangi bir madde ile sıkıştırma yapmayınız, bantla yapıştırmayınız. Bazı dairelerin taşınmaları esnasında kat otomatlarının ayarları ile oynadığı ve aydınlatma anahtarlarının kibrit çöpü, tahta parçası, bant, vida ile sabitlenerek merdiven boşluk ve kat ara aydınlatmalarının devamlı yanmasının sağlandığı, daha sonra yapılan bu uygunsuz işlemin geri alınmadığı ve bazı bloklarda kat aydınlatmalarının günlerce açık kaldığı gözlenmiştir. Unutmayın boşa yanan aydınlatma gideri sizlerin, bizlerin cebinden çıkmaktadır. Bu hususta hepimiz hassas olmalıyız. Kat koridorlarında bulunan aydınlatmaların birbirinden bağımsız fotoselli lambalar ile değiştirilme çalışmalarına başlanmıştır.

(10)        Güvenlik ve mevsim şartları nedeni ile blok iç ısı kaybını engellemek amacıyla, mümkün olduğunca blok arka kapıları kapalı tutulacaktır. Bu maksatla giriş-çıkışları ön kapıdan yapınız. Blok ön kapısının sağ taraf kapıları (kapı zili ve ilan panosu tarafı) giriş, sol taraf kapıları (posta kutusu tarafı) çıkış amaçlı planlanmıştır. Güvenlik ve blok girişlerinin geçiş ve oyun amaçlı kullanılmasını önlemek maksadıyla Blok ana giriş kapıları kapalı tutulmaya başlanıldığında, girişler daire sakinlerine dağıtılan anahtarlar, daire zilinin tuşlanarak gidilecek dairenin ikazını müteakip kapı otomatiğinin devreye sokulması veya şifre girilerek yapılabilecektir.

(11)        Komşularınızı rahatsız etmemek, benzer olaylardan kendimiz de rahatsız olmamak için daire içinde mümkün olduğunca yüksek ses yapıcı faaliyetlerden uzak durmalıyız. Zorunlu durumlarda ( Tamirat, montaj gibi ) bu işlemleri gündüz saatlerinde yapmalıyız.( Çok acil durumlarda alt, üst ve yan komşularınızın iznini alarak işlem yapınız.) Daire içinde topuklu ayakkabı, terlik ile yapılan yürüyüşler, sandalye, masa veya benzeri eşya çekmeler, sürüklemeler, top sektirmeler, koşuşturmalar nedeniyle oluşacak sesin diğer katlara ve yan komşularınıza da yayılacağını her zaman hatırlamalıyız. Sandalye, masa, koltuk, kanepe gibi eşyalarımızın ayaklarına koyacağımız ve her markette bulabileceğimiz yapıştırmalı keçeler ve lastik tabanlı terliklerin kullanılmasıyla bu istenmeyen seslerin azalacağını unutmayalım. Kat koridorları ve evlerde yapılacak yüksek sesli konuşmalar ve bağırmaların tüm dairelerde duyulabileceğini ve hasta kişiler, uyuyan çocuk/ bebekler ile ders çalışan öğrencilerimizi rahatsız edebileceğini unutmayalım.

(12)        Blok giriş sahanlığında bulunan duyuru panosu, sizlere site yaşantısı hakkında bilgi vermek maksadıyla kullanılmaktadır. Bu duyuruları okumalı ve uygulamasını hep birlikte yapmalıyız. Duyuru panosuna asılmış duyurular aile bireylerine tebliğ edilmiş sayılmaktadır. Bu nedenle görmedim, bilmiyorum, bana söylenmedi gibi gerekçeler gösterilerek yapılacak mazeretler yönetim tarafından kabul görmeyecektir. Bu panoyu ticari amaçlı kullanımlara müsaade etmeyiniz ve asılan duyuruları lütfen okuyunuz.

(13)        Balkon dışına gelecek şekilde veya suladığınız/yağmur yağdığı zaman alt komşunuzun duvarını/camını kirletecek şekilde çiçek askısı asmayınız, bulundurmayınız.

(14)        Site ve Blok Yöneticileri ile görevli personel kimlikleri duyuru panolarına asılmıştır. İstek ve görüşlerinizi uygun zamanlarda bizlerle paylaşmanız site yönetimine olumlu katkı sağlayacaktır.

(15)        Daire kapınızın yanında bulunan şaft kanal boşluğunu, zeminde bulunan parmaklıklı havalandırma kanalını kapatacak şekilde eşya ile doldurmayınız. Bu havalandırma boşluğu olabilecek doğalgaz kaçaklarının bahsedilen bu bölmeye ve dolayısıyla kat koridorlarına yayılmasını önlemektedir. Unutmayınız

(16)        Dışarı ile ulaşımınızı sağlayan asansörü iyi kullanınız, aşırı yüklenme yapmayınız, asansör içinde medeni bir insana yakışmayan davranışlardan kaçınınız, oyun amaçlı kullanılmasına müsaade etmeyiniz.

(17)        Her Blok altında bulunan bodrum kat, Sivil Savunma Yönetmeliğine uygun şekilde sığınak olarak dizayn edilmiştir. Gene Sivil Savunma Yönetmelik maddelerine göre bu sığınakların amaç dışı kullanılması yasaklanmıştır. Bu nedenle bodrum katlara şahsi eşya koymayınız ve çocuklarınızın bu alanları oyun amaçlı kullanmasını engelleyiniz. Olabilecek istenmeyen olaylardan veya kaybolabilecek eşyalardan yönetim sorumlu değildir, unutmayınız.

(18)        Blok içi yaşantı, bakım, tutum ve onarım hakkındaki önerilerinizi, Blok Yapı Yönetimi aracılığıyla, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na iletebilirsiniz.

 

4.     KAT MALİKLERİNİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ         :

 

a.    Bağımsız Bölümlere İlişkin Yükümlülükler (Kat Mülkiyet Kanunu md.32)

 (1) Malikler bağımsız bölümleri (kendi dairesi için) üzerinde Türk    Medeni Kanununun maliklere tanıdığı hak ve yetkilere  sahiptirler.

                  (2) Malikler bağımsız bölümler içinde ana yapıya zarar vermeden bakım onarım yapabilirler.

                 (3) Malikler, bağımsız bölümleri ve ortak yerleri kullanır iken, yasaya ve daireleri teslim alırken verilmiş ‘‘ 1. Etap Tanıtım ve Kullanma Kılavuzu’’ içeriğinde yer alan       ‘‘Yönetim Planına’’ aykırı davranışlardan kaçınmak ‘‘ iyi niyet kurallarına’’ uymak zorundadır.

      (4)Kat malikleri ve daire sakinleri özellikle ;

 

(a)  Bağımsız bölümlerinde, diğer kat maliklerini rahatsız edecek nitelikte toplantılar düzenleyemez, gürültülü hareketlerde bulunamaz, özellikle gece geç saatlerden sonra televizyon, radyo, müzik seti vb gibi cihazları komşuları rahatsız edecek bir şekilde kullanamazlar.

(b)  Nişan, Düğün gibi nedenlerle düzenlenecek toplantılarda öteki kat maliklerini rahatsız etmemeye olabildiğince özen gösterirler.

(c)   Bağımsız bölümlerin balkon, pencere veya teraslarından hiçbir şekilde halı silkelemezler, su dökemezler, çöp atamazlar, çamaşır balkonları hariç binanın dış cephesine veya dıştan görülebilecek yerlerine ve bahçelere çamaşır asamazlar.( Çamaşır mutfak balkonu içine seyyar askılık kullanılarak asılacaktır.)

(d)  Bağımsız bölümleri, kumarhane, randevuevi gibi ahlak ve adaba aykırı sayılacak şekilde kullanamazlar.

(e)   Kat Mülkiyeti kütüğünde mesken olarak gösterilmiş bölümlerini, hiçbir şekilde hastane, dispanser, klinik gibi kuruluşlara, kullanımlara tahsis edemezler.

(f)   Ana gayrimenkulün kütüğünde mesken olarak gösterilmiş bulunan bağımsız bölümlerinde Toplu Yapı Temsilciler Kurulu oybirliğiyle izin vermedikçe, sinema, gazino, kulüp, kahvehane, dans salonu gibi eğlence, lokanta, pastane, gibi beslenme yerleri ile basımevi, sendika veya dernek merkezi, dershane, büro, ofis, vb. açamazlar.

(g)   Toplu Yapı Temsilciler Kurulu oybirliğiyle izin vermedikçe, binanın ön, arka veya yan cephelerinde bağımsız bölümlerin pencere, balkon veya teraslarına dışarıdan görünen veya dışarıya sarkan levha, tabela, Klima Dış Ünitesi, vb asamazlar, balkon veya teraslara da binanın genel görüntü ve güzelliğini bozacak şekil ve renkte düzenlemeler yapamazlar.

(h)  Bağımsız bölümlerine girme zorunluluğunun bulunduğu hallerde gerekli izni vermekten kaçınamazlar.

(i)      Kat malikleri bağımsız bölümlerinde bizzat oturmuyorlarsa, tebligat adreslerini, bu adresteki değişiklikleri ve bağımsız bölümlerinde kiracı olarak veya başka bir sıfatla oturanların ad, soyadı ve iş adreslerini derhal ( En geç 15 gün içinde ) Blok Yönetimine bildirirler. Tebligat adresini ve bundaki değişikliği bildirmeyene kat malikinin Yönetimde mevcut son adresine yapılan tebligat geçerli sayılır.

 

b.  Ortak Yerlere İlişkin Hak ve Yükümlülükler (KMK Md.33)

 

(1)   Kat malikleri bağımsız bölümlerin bulunduğu blok ortak yer ve tesislerden yararlanmak hakkına sahiptirler.

(2)   Maliklerin, ortak yer ve tesislerden nasıl ve ne ölçüde yararlanacakları, Toplu Yapı Temsilciler Kurulunca belirlenir ve gerektiğinde düzenlenir.

(3)   Kat malikleri, Toplu Yapı ada/parselindeki ortak yer ve tesislerden, Toplu Yapı Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın belirlediği esaslar çerçevesinde yararlanırlar.

 

(4)   Kat Malikleri ;

 

(a)  Bulundukları bloğun mimari durum ve güzelliğini korumak zorundadır.

(b) Toplu Yapı Temsilciler Kurulunun onayını almadıkça,   bulundukları yapının ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, dış badana veya boya yapamazlar, balkonların veya parmaklıkların rengini değiştiremezler. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz.Kat maliki kendi bağımsız bölümünde anayapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile anayapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir.

(c)  Blok yapıda veya toplu yapı kapsamındaki ortak yer ve     tesislerden yararlanırken, tesislere zarar verecek veya diğer kat maliklerini rahatsız edecek davranışlarda bulunamazlar, bunlardan yararlanmaya yönelik olarak yetkili kurullarca belirlenmiş kural ve düzene aykırı davranamazlar.

 

c. Toplu Yapı Yönetim Planı ile KMK’nunda kat maliklerinin yükümlülüklerine ilişkin olarak yer alan bütün hükümler, bağımsız bölümden kiracı veya herhangi başka bir sebeple devamlı yararlananlara da aynen uygulanır.

 

5.     ORTAK GİDERLERE KATILMA (KMK Md.34-35-36)

 

a)   Kat malikleri veya kiracıları Toplu Yapı Yönetimi bütçesiyle belirlenen ortak giderlere katılmak zorundadır.

b)   Bu ortak giderler ‘aidat’  veya ‘avans’ biçiminde olabilir. Ödenmeyen aidatlara aylık %5 gecikme tazminatı ( Gün hesabı ile )  uygulanır.

c)   Aidat ödemesini 3 aydan (yıl içinde 3 defa) fazla geciktiren kat maliki/kiracı hakkında Toplu Yapı Yönetim Kurulu tarafından, KMK hükümlerine göre icra takibi yapılmaktadır.

d)   Ortak bir gidere, kat maliki/kiracı tarafından zarar verilmiş ise, yapılan ödeme zarara sebep olandan alınır.

 

6.     GENEL BİLGİLER

 

          a.İçme / kullanma ve yeşil alan sulama suyu :

 

(1)  Sitemizde 3x220 (660) tonluk içme / kullanma su deposu mevcuttur. Su dairelere hidrafor sistemi ile ulaşmaktadır. Şehir suyu kesildiğinde depodaki su bir gün süre ile idare etmektedir. Bu nedenle şehir suyu kesildiğinde, zaman zaman su kısıtlamalarına da gidilebilmektedir.

(2)    Su tasarrufu amacıyla; damlayan muslukların contalarını değiştirmek, rezervuar şamandıra ayarlarını yapmak ve rezervuar contasını kontrol etmek, uzun süre evden ayrı kalınacağı zaman suyu vanadan kapamak faydalı olacaktır.

(3)   Sitemizde ayrıca 220 tonluk birer adet yangın ve yeşil alan sulama suyu deposu da bulunmaktadır. Yeşil alan sulama su deposu ücreti ödenmek kaydıyla tankerler ile doldurulmaktadır. Ayrıca artezyen kuyusu açma çalışmaları da yapılmaktadır. Yeşil alanların ve sulama sistemlerinin (otomatik zaman ayarlı) korunması, dikkatli kullanılması önem arz etmektedir.

(4)    Su kısıtlaması olacağı zaman Blok giriş kapılarına duyuru yapıştırılmaktadır. Kesinti esnasında musluklarınızı kapalı tutmak yararınızadır.

 

           b.Elektrik

 

(1)                                                                                                             (1) Tüm Bloklar ve ortak alanlar şehir şebekesinden beslenmektedir. Şehir şebekesinden elektrik alınamadığı zaman, jeneratör Blok kat koridorlarını ve asansörleri beslemektedir.

(2)                                                                                                             (2) Dairenizi ana sigortası, sığınak girişindeki elektrik odası içindedir. Sayaç üzerindeki mühre müdahale etmeyiniz.

(3)                                                                                                             (3) Ortak alanlarda elektrik arızası gördüğünüzde, yönetime veya site elektrik görevlisine haber vermenizde yarar olacaktır.

(4)                                                                                                             (4) Elektrik, su ve doğalgaz tüketim giderlerinin zamanında ödenmemesi    halinde (İGDAŞ,İSKİ,BEDAŞ) tarafından elektrik, su ve doğalgazınız kapatılacaktır. Mağdur olmamak için zamanında ödeme yapmanız veya otomatik ödeme talimatı vermeniz tavsiye olunmaktadır.

(5)                                                                                                           

(19)                                                                                                          c.Evcil Hayvan Besleme :

(20)                                                                                                            

(21)                                                                                                              (1) Kat mülkiyet kanunu ve site yönetim planına göre bağımsız bölüm sakinlerinin evde evcil hayvan beslemeleri yasak olmakla birlikte, bağımsız bölüm sakinlerinin kendi bloklarında ortaklaşa alacakları karar ve anlayış ile bağımsız bölümlerde evcil hayvan beslenmesine müsaade edilebilir. Ancak bu durum hiçbir zaman hukuka uygunluk sebebi teşkil etmeyecektir

(22)                                                                                                              (2) Yukarda belirtilen ifade hiçbir şekilde hayvan beslenmesine Site Yönetimi tarafından izin verildiği anlamına gelmez.

(23)                                                                                                              (3) Evcil hayvanların site alanlarını, yeşil alanları kirletmemesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Eğer istemeyerek kirletilirse de sahibi tarafından derhal temizlenmesi gerekmektedir. Bu mekânların küçük çocuklarımız tarafından kullanılacağı ve çocuklarımızın zarar göreceği unutulmamalıdır.

(24)                                                                                                              (4)Sitemizde bulunan evcil hayvanların arşivini oluşturmak maksadıyla site sakinlerimizin evcil hayvanlarının fotoğrafını çekmek üzere site yönetimine uğramaları ve gerekli bilgileri vermeleri gerekmektedir.

(25)                                                                                                              (5) Evcil hayvan gezdirme yeri C Kapısı dışındaki asfalt / yeşil alan boş alandır.

(26)                                                                                                              (6) Evcil hayvanlar için ortak alanlarda kulübe yapılmaması gerekir.

(27)                                                                                                              (7) Evcil hayvanlar merdivenler ve balkonlara bırakılamaz.

 

 

 

 

(28)                                                                                                           d. Çocuk Oyun Alanları :

(29)                                                                                                            

            (1)   Çocuklarımızın oyun oynaması için site içinde muhtelif alanlarda oyun parkları mevcuttur.

(2)   Oyun parklarının bakım / onarımı sizlerin verdiği aidatlar ile karşılanmaktadır.

(3)   Bu nedenle oyun parklarına kendi eşyanız gibi bakmak, kullanmak sizlerin yararınadır.

(4)   Unutmayınız ki; kırılan, bozulan oyun parkı malzemesinin onarımına kadar geçecek sürede, çocuklarımız bu oyun alanını kullanamayacaktır.

(5)   Çocuklarımıza bu konularda zaman zaman hatırlatmalarda bulunmak, onların yararına olacaktır.

 

(6)                                                                                                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GENEL KURALLAR :

 

1)     SİTE İÇİNDE HIZ SINIRI 20 KM’DİR, AŞMAYINIZ.

2)     ARACINIZI SİZE TAHSİS EDİLEN PARK YERİNİZE VEYA NUMARASIZ PARK YERİNE PARK EDİNİZ, MİSAFİRLERİNİZİ BU KONUDA UYARINIZ.

3)     YEŞİL ALANLARI KORUYUNUZ, OYUN OYNAMAYINIZ, PİKNİK AMAÇLI KULLANMAYINIZ.

4)     HAVUZ SUYU İLAÇLIDIR, EL VE YÜZ İLE TEMASTA CİLDE ZARAR VEREBİLİR DİKKAT EDİNİZ.

5)     SİTE VE EV İÇİNDE KOMŞULARINIZI RAHATSIZ EDİCİ FAALİYETLERDE BULUNMAYINIZ.

6)     KAPI ÖNÜNE AYAKKABI VEYA BENZERİ EŞYA KOYMAYINIZ.

7)     CAM VE BALKONDAN HERHANGİ BİR  ŞEY SİLKELEMEYİNİZ, ATMAYINIZ, AYNI ŞEY BAŞINIZA GELSE NE HİSSEDERSİNİZ, DÜŞÜNÜNÜZ.

8)     ÇAMAŞIRLARINIZI MUTFAK BALKONU İÇİNDE VEYA EV İÇİNDE UYGUN MAHALLERDE SEYYAR ASKILIK İLE KURUTUNUZ.

9)     CAMLARINIZDAN VE BALKONDAN DIŞARI HERHANGİ BİR ŞEY ( HALI, ÇARŞAF, KİLİM GİBİ ) SARKITMAYINIZ.

10)  MERDİVEN BOŞLUKLARI İLE ŞAFT KANAL BOŞLUKLARINA ŞAHSİ EŞYA KOYMAYINIZ, KAYBINDAN YÖNETİM SORUMLU DEĞİLDİR, UNUTMAYINIZ.

11)  ASANSÖRLERİ İYİ KULLANINIZ, ÇOCUKLARIN ASANSÖRDE OYUN OYNAMASINA MÜSAADE ETMEYİNİZ.

12)  SİTE GÜVENLİK GÖREVLİLERİNİN İKAZ VE UYARILARINI DİKKATE ALINIZ.

 

 

HEP BİRLİKTE KURALLARA UYDUĞUMUZ TAKDİRDE, SİTE İÇİNDE RAHAT, SAĞLIKLI, MUTLU VE HUZURLU BİR YAŞANTI OLUŞTURABİLECEĞİMİZİ UNUTMAYALIM, UNUTTURMAYALIM.

 

TEŞEKKÜR EDERİZ.

 

 

 

 

_1442522862013_
▪ Reklam
_114419872013_
▪ Hızlı Erişim
_131831122013__1318101122013__1318161122013__1318211122013__1318271122013__1319171122013__1319321122013__1326121122013__1326191122013__1326311122013__1326371122013__1326431122013__12056842013__12125842013__1639401982013_ _12227842013__12238842013_